Proda Yönetim Danışmanlığı

  • İstanbul / Ankara / İzmir...
  • Pzts. - Cuma 09:00 - 18:00
  • (0537) 918 0508

İHRACAT ARTIK KOLAY MI ?

           İhracatın  son günlerin gözde konusu olduğu malumunuz. Küreselleşmenin getirdiği veri kaynaklarına erişim kolaylığı, iletişim eşitliği ve döviz kurunun ülkemizdeki güncel avantajını da hesaba katarsak odak noktamız haline gelmesi gayet anlaşılır. Elbette ki bunlar bir kaldıraç etkisi yaratıyor olsa da hedef ve amaçlarımızı doğru stratejilere oturtamadığımız takdirde sürdürülebilir olması mümkün değil. Fırsatları ve son gelişmeleri takip etmeli ama doğru kararlar almak için iyi bir fizibilite yapmalıyız.

          İlk  kez ihracat yapmak isteyen firmalarımızın  birinci adımı  sabır gerektiren  zorlu   bir süreç olduğunu kabul etmelerinden geçiyor. Her ne kadar konu ihracat olsa da temeli pazarlama stratejisinde yatıyor. Ürünümüz yada hizmetimize uygun doğru ülke, doğru hedef  kitle gibi konular ilk başta sorulması gereken soruların başında  . Bu araştırmalar neticesinde yapılacak diğer araştırmalar ve soracağımız bir çok farklı  soru  mevcut. Güzel haber ise doğru sorular sorarak oluşturacağımız strateji için bir çok yerli ve yabancı  kaynaklar   var .  Verilere ulaşmak her ne kadar kolay olsa da birçok kaynak arasında bize uygun anlamlı sonuçlar çıkarmakta diğer önemli başlığımız.

Sürdürülebilir  bir ihracat planlaması için Pazarlama, Finans ,Yetkin insan kaynağı ,hedef  ülkenin regülasyonları ve Dijitalleşme konularının  harmanlanarak   stratejiyi  belirlemek doğru bir yol olacağı aşikar  fakat  gömleğin yanlış iliklenen ilk  düğmesi gibi düşünürsek birinci  adımın ne kadar  kritik bir önem arz ettiğini daha iyi anlamış oluruz kanaatindeyim

Kolay ile başlayan pazarlama cümlelerine aldanmamalıyız, unutmamamız gereken kadim gerçek kolaya ve karlılığa ulaşmanın yolu her iş de olduğu gibi zora katlanmaktan geçtiğidir.

İşletmenize, Ekibinize, Ülkemize değer yaratacak bol ihracat lı sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile.

Saygılarımla

Yönetim Danışmanı
Başak İşci