Proda Yönetim Danışmanlığı

 • İHRACATIN EN KOLAY VE “E” HALİ!

  E-İHRACAT‘ı en avantajlı kılan şey şüphesiz ki, klasik ihracatta katlandığımız maliyet ve operasyonel zorlukların olmayışıdır. Daha iyi anlaşılması açısından klasik ihracat bilgilerimizi tazelemekte yarar var diye düşünüyorum.

  Daha fazla oku
 • REKABETTEKİ DEĞİŞİM VE YENİ FIRSATLAR

  ‘Değişim’ kelimesinden çok sıkıldık; artık kimse duymak bile istemiyor ama işte, değişmeden de olmuyor.

  Bizim burada üstünde duracağımız değişim konusu ise rekabetteki değişim. Değişen rekabetin nasıl bir sonuca yol açtığına örnek olarak ‘Getir’ firmasının piyasa değerinin dünyada da en çok bilinen markamız Türk Hava Yolları’nı (THY) geçmesini verebiliriz.

  Daha fazla oku
 • DİJİTALLEŞME İLE ÇÖZÜM…

  çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz olabilirler. Her türlü faaliyetin içinde, her türlü veriyi işleyen, her türlü üretimi gerçekleştiren en önemli unsur insan. İnsanın iş hayatımızla bu kadar içiçeligini, bağlantılılığını, vazgeçilmezliğini, onemliliğini hepimiz kabul ediyoruz.

  Daha fazla oku
 • HİKAYE ANLATMAK İŞ HAYATINDA NEDEN ÖNEMLİ

  Hikâyeler bilinçaltımızı rasyonel durumlardan çok daha büyük etkiler hatta çepeçevre sarar.
  Öyleki beynimiz hikaye sonunda gözlerimizin yaşlarla dolmasına yol açan hormonlar salgılar.

  Daha fazla oku
 • İNSAN KAYNAKLARININ ÖNEMİ – 2

  Gün geçmiyor ki İnsan Kaynakları alanında yeni yaklaşımlar ortaya konmasın. Bu arada modern İnsan Kaynakları düşünürlerine göre insan kaynakları kavramına da karşı çıkılmaktadır. İnsanın bir varlık olarak kaynak adıyla nitelendirilmesi insanın doğasına aykırı olduğu iddia edilmektedir. Kaynak kavramı yerine de Değer kavramı geliştirilmektedir yani İnsan kaynakları nitelendirmesi yerine İnsan Değerleri önerilmektedir.

  Daha fazla oku
 • İNSAN KAYNAKLARININ ÖNEMİ – 1

  san Kaynaklarının önemini vurgulayan çok önemli bir söz. Ford Otomotivin kurucusu Henry FORD ‘un bu söylemini destekleyen bir görüşte ülkemizden dile getirmek istiyorum. Ünlü sanayici ve işadamlarımızdan rahmetli Sakıp SABANCI yeni kurdukları modern bir tesisi gezdirirken yanındakilerine şu ifadeleri kullanıyor:

  Daha fazla oku
 • II.DÜNYA SAVAŞI SONRASI İNSAN KAYNAKLARI VE MODERN YAKLAŞIMLAR

  II.Dünya Savaşından sonra insanlık bilgisayar teknolojisi ile ilk defa karşılaştı. Bunun yanı sıra insanlık, Endüstri Psikolojisinin de etkisi ile F.TAYLOR ’un Bilimsel Yönetim kavramındaki katı otomasyon fikrine taban tabana zıt düşen “Sosyal İlişkiler” kavramını öğrendi. Etkin emek gücü kıtlığının görüldüğü bu dönemde emeğin verimliliği üzerinde durulmaya başlanmıştır. Bir çok şirket Endüstri psikolojisine yönelmiştir.

  Daha fazla oku
 • İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNİN DOĞUŞU

  İnsan Kaynakları Yönetimi sisteminin tarih içerisinde geçirdiği evrelere de kısaca göz atacak olursak; bu önemi daha iyi vurgulamış oluruz. II.Dünya savaşından sonra ortaya çıkan bir kavram gibi gözükse de İnsan Kaynaklarının tarihi çok daha eski dönemlere gitmektedir. Örneğin, ilk ücretlendirme sistemlerine ünlü Babilli Hammurabi kanunlarında rastlıyoruz. İlk iş bölümü ve uzmanlaşma M.Ö. 1650 yıllarında Çinlilerde kullanılmıştır. M.Ö. 400 yıllarında yine Çinliler Personel devir hızının yüksekliği ve bunun yarattığı sorunlardan bahsetmişlerdir.

  Daha fazla oku
 • DEĞİŞİM VE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ANLAYIŞI

  Günümüzde oldukça yaygın olan söyleme göre ve gerçekten dünya çok hızlı bir değişim geçirmektedir. Globalleşme (küreselleşme) ile vücut bulan bu değişimin kaçınılmaz sonucu olarak ta ekonomik hayat ve  iş dünyası bu değişimden yoğun bir şekilde nasibini almaktadır. Hatta diye biliriz ki dünyamızdaki değişim ve yenilikler en çok ekonomik ve iş dünyasını etkilemektedir. Bunun en önemli göstergesi ekonomik liberalizmin “global ekonomi” olarak yeni bir boyut kazanmasıdır.

  Daha fazla oku
Bize Ulaşın

Proda sizlere hızlı ve etkili iletişim ile çözüm üretmekten mutluluk duyar.

Tanıtım Videosu

Videoyu oynat