Proda Yönetim Danışmanlığı

  • İstanbul / Ankara / İzmir...
  • Pzts. - Cuma 09:00 - 18:00
  • (0537) 918 0508

İHRACATIN EN KOLAY VE “E” HALİ!

E-İHRACAT‘ı en avantajlı kılan şey şüphesiz ki, klasik ihracatta katlandığımız maliyet ve operasyonel zorlukların olmayışıdır. Daha iyi anlaşılması açısından klasik ihracat bilgilerimizi tazelemekte yarar var diye düşünüyorum.

Klasik ihracatta operasyon; birçok ihracat evraklarının hazırlanması ile başlayan (proforma fatura, ihracat faturası, invoice, packing list, A.t.r., menşe belgeleri gibi) gümrük müşavirlikleri, lojistik, ithalat, kambiyo gibi birçok sac ayağının takip edildiği, hata kabul etmeyen meşakkatli bir süreçtir.

E-ihracatta ise lojistik firması sizin adınıza ve daha az evrak ile süreçleri basitleştirir. Siz sadece Türkçe ve yabancı faturanızı düzenlersiniz, ETGB lisanslı lojistik firmanız kapınızdan ürünleri teslim alarak tüm ihracat ve ithalat süreçlerinizi sizin adınıza yürüterek müşterilerinize teslim eder. Bugün İstanbul’dan Artvin’e E-ticaret ile satış yapmak ne kadar kolay ise, Avrupa‘ya, Amerika‘ya, Rusya’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ürün gönderebilmek bir o kadar kolay. ETGB ile E-ihracat modelini 300 kg 15.000 Euro rakamına kadar olan tüm gönderileriniz için uygulayabilirsiniz. Elbette bir e-ticaret kadar kolay değil ama ihracat kadar zor hiç değil. Tek yapmanız gereken hedef ülke ve pazarınızı belirleyip, stratejilerinizi oluşturup, dijital ve teknolojik altyapınızı kurmak. Kahvenizi yudumlarken masa başından dünyaya mal satmak bu olsa gerek…

Günümüz teknolojileri ile dijital dünya, ticaretin şeklini değiştirdiği ve kolaylaştırdığı gibi, sadece büyük oyuncuların tekeline de bırakmayacak gibi görünüyor. Hızla değişen yeni küresel ticarette Türkiye olarak biz de bugünden yerimizi alsak fena mı olur? Gerek ihracatın olmazsa olmazı lojistik ve lokasyon avantajımızla, gerekse üretim çeşitliliği açısından rekabet üstünlüğümüzü kullanma zamanı.

TEK YAPMAMIZ GEREKEN BÜYÜK RESMİ GÖRÜP, DOĞRU VİZYON ÇİZEREK HEDEFLERİNİZ İÇİN BİR ADIM ATMAK.

Başak İŞCİ
Yönetim Danışmanı