Proda Yönetim Danışmanlığı

İhracat Bir tercih mi zorunluluk mu ?

Küreselleşmenin getirdiği hızlı değişimi daha çok hissetmeye başladık. Alternatifler çoğaldıkça rekabet artıyor, rekabet arttıkça Pazar payımız azalıyor. Asıl kritik soru Hangi Pazar payımız?

Pazarlama temelinin en önemli bileşenlerinden biride hedef kitlemiz olduğu hepimizce kaçınılmaz bir gerçek. Hedef Kitleyi belirlerken yakın konumumuz,  bölgemiz ve kendi coğrafyamızı hedef almak doğal bir durumdu düne kadar. Fakat bugün iletişim araçları kolaylığı ve teknoloji sayesinde dijitalleşme uzakları yakın kılıyor. Elbette   rakiplerimiz de bu fırsatı çok iyi değerlendiriyor ve bizim pazarımızdan da pay alıyor. Peki Hangi Rakiplerimiz ?

Bu bakış açısı ile rakiplerimizin artık yerel değil global olduğunu görmek gerekli. Dolayısıyla halı hazırda olan pazarımızın gitgide daha çok daralacağı da kesin. Buda bizi alternatif pazarlara yönelmemizi otomatikman itecektir. Tamda bu sebepten dünyanın küresel bir köy olduğunu düşünüp büyük resme odaklanmak için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum

Yapılan araştırmalarda Son on yılda atağa geçen firmaların ortak noktalarının Dijital Dönüşüme ayak uyduran ve İhracata odaklanmalarından olduğu tespit edildi.

 Büyümek, kârlılığı arttırmak  için elbette global düşünmek, dijital dönüşümü içselleştirmek ve  bize sunduğu birçok nimetten yararlanıp, ihracata odaklanmak şart . Ama asıl yok olmamak ve sürdürülebilir olmak için bu stratejiye biran önce sarılmak gerekli kanaatindeyim.

Sonuç : İhracat artık bir tercih değil zorunluluk…

Yönetim Danışmanı
Başak İşci