Proda Yönetim Danışmanlığı

Dijital  Dünya da E-ihracatın Faydaları

       Ticaretin en önemli kurallarından biri de Ufak adımların sağlam, kontrol edilebilir bir büyüme sağladığıdır. Kontrol edemediğimiz güç bizim değildir. Dijital Dönüşüm ile Dünya ticaret şeklinin değiştiğini hepimiz biliyor görüyor ve uyguluyoruz.  E-ticaret ve E-ihracat aslında işletmelerimiz için küçük adımlarla başlayıp kontrolün elimizde olduğu, ölçümlediğimiz, hızla farklı karar alabileceğimiz esnek ve çevik bir altyapı sunuyor.

      Yurtiçinde ve ya Yurtdışına Toptan bir ticaret yapmak hele ki yeni başlayacak işletmelerimiz için ebetteki kolay değil. Toplu Üretim Maliyeti, Finans kaynağı, Depolama ve Doğru bağlantılar gibi ciddi riskler barındırıyor. Bunları göze alsak bile günümüz satış dinamiklerini göze almamız gerekli ki bunun en başında da müşteri ihtiyaçlarını iyi anlamak ve müşteriye dokunmak geliyor. Bu minvalde Konuyu İhracat olarak ele aldığımızda Konteyner veya tır bazlı bir sevkiyat ta ayda kaç tır gönderdiğiniz,  kaç adet bağlantımızın olduğu ya da kaç ülkede kaç distribütörle çalıştığımız gibi konular  önemli bir ölçü birimi olamıyor. Çünkü Hiç bir zaman son tüketici ile direk temasta olamayacağımızdan hızla değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmek, farklı aksiyonlar alarak yeni stratejiler geliştirmek gibi önemli konular da çoğu zaman geç kalmış olacağız.

      Endüstri 4.0 çok konuşulsa da Satış ve Pazarlama  .4.0 da  gündemimizde yerini aldı. Bırakın müşteri ihtiyaçlarını analiz etmeyi ve cevap vermeyi, ne isteyebileceğini ve olası ihtiyaçları  önden tahmin etmemiz gereken bir sürece giriyoruz. Bu sebeple kendi verilerimizi oluşturduğumuz, hızla değişen  teknolojilere  ayak uydurduğumuz, ar-ge ve  inovasyonu da harmanlayarak  bir  bakışa sahip olduğumuz takdirde  değişen dünya ticaretinde ancak  yerimizi alabiliriz.

 Özetle. E-ihracatın toplam dünya ticaretindeki payı şu anda çok az olduğu aşikar ama E-ticaretten çok daha hızlı büyüdüğü de kesin. Elbette nereden nasıl baktığımız da  önemli hele ki bazı konuların sanki bugünün değil de yarının işiymiş gözüyle bakabiliyoruz fakat unutmamak gerekli değişim çok hızlı ilerliyor ve inovasyon uzmanlarının da söylediği gibi YENİ ÇAĞIMIZDA YARIN ŞİMDİ olarak kabul ediliyor.

Değişimin farkında olduğunuz  sağlıklı, huzurlu ve umut  dolu  yeni bir yıl dileği ile.

Saygılarımla

Yönetim Danışmanı
Başak İşci